Slabša ustna higiena pusti na zobeh rahlo hrapav občutek in mehke zobne obloge. Že po nekaj dneh se te pod vplivom sline in njenih mineralov zakalcinirajo in spremenijo v trde zobne obloge. Teh ne morete odstraniti sami. Profesionalno odstranjevanje zobnega kamna lahko opravi zobozdravnik, kot tudi ustni higienik. V ordinaciji s pomočjo posebnega UZ nastavka zobozdravnik odstrani trde in mehke zobne obloge. S ti. peskalnikom pa odstrani tudi zabarvanja od kave, čaja, cigaret. Zobje postanejo popolnoma gladki obloge pa se manj prijemajo nanje. Priporočamo, da zobni kamen odstranite 1-krat letno.
Poskrbimo za zdrave dlesni!
Če zobnega kamna ne odstranjujete redno, se vnamejo obzobna tkiva, to so dlesni, ki krvavijo – gingivitis. Pozor! Pri kadilcih dlesni redkeje krvavijo, saj zaradi nikotina ni dobre prekrvavitve, čeprav so dlesni zaradi kamna še huje prizadete in se hitreje razvije parodontalna bolezen. Kot odgovor na krvaveče in vnete dlesni se odzove tudi čeljust – kost, ki se začne vnetnim procesom v dlesnih umikati. Posledica, ki jo zazna pacient je, da se zobje majejo, sprednji zobje po navadi potujejo bolj naprej in narazen. Rečemo tudi, da se zobje daljšajo, na koncu izpadejo.
Razlika, ki nastane med višino dlesni in kosti, se imenuje obzobni žepek. V teh žepkih se zadržujejo patogene bakterije, ki povzročajo parodontalne bolezni, pojavi se slab zadah. Zdravljenje takih žepkov je potrebno specialistično obravnavati.
Vzrokov za parodontalno bolezen je več – dedni faktorji, slaba higiena, kajenje, nezdravljena sladkorna bolezen, razne druge hujše sistemske bolezni, tudi previsne plombice in protetični nadomestki, ki dražijo dlesni… Tudi če vse vzroke odstranimo, se razvoju parodontalne bolezni ne moremo povsem izogniti, bomo pa bistveno upočasnili njen nastanek in nadaljnji razvoj. Seveda pa je k temu sodi redno servisiranje vaših zob, to je profesionalno čiščenje kamna.