DELNA SNEMNA PROTEZA
Kadar nam v ustih ostane nekaj zob, le teh pa je premalo, da bi lahko naredili mostičke, naredimo kombinacijo snemno fiksne protetike.
Začasna proteza je pacientu na voljo za čas njegove celostne obravnave, ko se izvajajo postopki prilagajanja protetike ali dodatno zdravljenje.
Wizil (enostavne) proteze so proteze s kovinskim ogrodjem, ki so odporne na deformacije in pokanje. Proteza je zelo dobro nosljiva, vendar z estetskega vidika ni najboljša rešitev, saj se vidijo kovinske zapone, s katerimi je proteza obešena na sosednje zobe.
Estetske oziroma komplicirane wizil proteze so ti. proteze na “drukerje” (ce-ka, vario attachmeni, konus, gred). Gre za visoko estetske rešitve, saj ni videti nobenih kovinskih zapon, proteze pa so zelo dobro nosljive, nič ne plešejo in ne pokajo.
POPOLNA (TOTALNA) SNEMNA PROTEZA
Kadar v ustih ni nobenega zoba več, je potrebno narediti totalno protezo.
Akrilatna proteza je klasična proteza, narejena iz akrilata. Njene pomanjkljivost so predvsem pogosti prelomi, debelo nebo in včasih slabo sesanje protez v ustih, zaradi česar je potrebno protezo prilepiti. Vsakih nekaj let je potrebno proteze podložiti, saj se čeljustni greben z leti resorbira oz. se topi. Proteza postane prerahla in rečemo, da pada dol.
Wizil proteza je še vedno proteza, ki jo dnevno jemljemo iz ust, a je njena prednost kovinsko nebo, tanjše in trdnejše, odporno na prelome.
IMPLANTATNO PODPRTE PROTEZE
Ker pacienti pri navadnih protezah opažajo, da jim proteze ‘plešejo’, oziroma ne sedijo tako dobro kot bi si želeli, se dandanes odločajo za implantatno podprte proteze. Dodatna prednost rešitev z implantati je ta, da sosednjih zob ni potrebno brusiti. Kirurg najprej vstavi implantate, ki služijo kot nosilec za krone in proteze. Implantati pacientu bistveno izboljšajo kvaliteto življenja, saj so odpravljene skrbi, da bi proteza padla ven iz ust.